Nietrzymanie moczu jest dość powszechnym problemem i w głównej mierze dotyka kobiet. Jest to dość wstydliwa dolegliwość, dlatego wiele kobiet wstydzi się o niej mówić. Niestety, bagatelizowany i nieleczony problem może doprowadzić do bardziej nieprzyjemnych konsekwencji niż tylko pogorszenie jakości życia. Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu? Czy EMS ma tutaj swoje zastosowanie? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Nietrzymanie moczu- problem wielu kobiet
Nietrzymanie moczu jest problemem, który dotyka dość dużej części społeczeństwa. Przede wszystkim z tego powodu cierpią kobiety. Szacuje się, że od 25% do 55% kobiet w różnych grupach wiekowych cierpi z powodu nietrzymania moczu. Nie jest to niebezpieczna dla życia i zdrowia dolegliwość, ale dość wyraźnie pogarsza komfort życia przez cierpi również samoocena oraz zwiększa się wskaźnik depresji.
Niestety, bardzo często problem ten jest lekceważony, szczególnie w fazie początkowej. Jest to dość istotny błąd, ponieważ należy podejmować kroki naprawcze zaraz po zobaczeniu pierwszych objawów. Nieleczona dolegliwość nietrzymania moczu może poskutkować zmianami fizjologicznymi, które będą wymagały leczenia farmakologicznego lub nawet operacyjnego.
Przyczyny nietrzymania moczu
Najczęstszymi powodami uszkodzeń oraz rozluźnień mięśni dna miednicy są nadwaga, otyłość, wcześniejsze porody czy praca fizyczna. Wszystko to wpływa na aparat wieszadłowy miednicy, inaczej zwany hamakiem, który jeśli jest osłabiony, zwiotczały lub rozciągnięty, może skutkować problemami związanymi z nietrzymaniem moczu.
Przyczyn nietrzymania moczu może być kilka. Przeciwnie do rozciągnięcia i zwiotczenia, mięśnie dna miednicy mogą być osłabione i nadmiernie napięte. Mięśnie dna miednicy są bardzo ważne. Otaczają one od dołu mięśnie jamy brzusznej oraz mięsień przepony. Złożone są z ułożonej warstwami tkanki mięśniowej i odpowiadają za dźwiganie znajdujących się w jamie brzusznej narządów.
Z uwagi na tak ważną rolę mięśni dna miednicy, przed rozpoczęciem ćwiczeń i treningów warto poprosić lekarza fizjoterapeutę o konkretne wskazówki. Pamiętaj, że nieprawidłowo wykonane ćwiczenie może przynieść więcej złego niż dobrego.
Jednym z etapów radzenia sobie z nietrzymaniem moczu jest wdrożenie ćwiczeń mięśni dna miednicy, poprawa postawy ciała i zmianę nawyków toaletowych.
EMS na nietrzymanie moczu u kobiet
Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest korzystanie z elektrostymulacji mięśni, znanej nam pod skrótową nazwą EMS. Trening z EMS angażuje do pracy wszystkie partie mięśni. Dzięki temu poprawi komfort życia łagodząc lub nawet niwelując problem nietrzymania moczu. Treningi z EMS powinny być wykonywane systematycznie i pod okiem specjalisty.
Czym jest EMS
Skrót EMS wywodzi się od angielskiej nazwy Electrical Muscle Stimulation i jest bezinwazyjną, sprawdzoną klinicznie metodą stymulacji mięśni. Sprawdza się w wzmacnianiu mięśni oraz przywracaniu ich prawidłowych funkcji. Dodatkowo, zapobiega zakrzepicy zwiększając krążenie krwi. Może być stosowana zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i tych, którzy chcą rozpocząć ćwiczenia pod czujnym okiem specjalisty. Dostępne dziś urządzenia do EMS dają wiele możliwości i pozostawiają dużą swobodę w doborze różnych rodzajów ćwiczeń. Treningi z EMS są dużo bardziej korzystne i efektywne od tych tradycyjnych, dlatego zaleca się je każdemu, kto chce rozpocząć swoją przygodę z ćwiczeniami.