Ból kręgosłupa jest pojęciem bardzo szerokim, jednak spróbujmy wyczerpać temat tym prostym wpisem. Na jakie kategorie możemy podzielić dolegliwości lokalizowane przykręgosłupowo? Po pierwsze ze względu na lokalizację, tzn. odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy.
Ból w obrębie kręgosłupa może występować z pozycji stawu żebrowo-kręgowego. Charakterystycznym i bardzo prostym sprawdzeniem czy dolegliwości pochodzą z tego obszaru jest wzięcie bardzo głębokiego wdechu i maksymalnego wydechu, jeśli objawy z tyłu pleców nasilą się, bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia właśnie ze stawem żebrowo-kręgowym.
Jedną z pierwotnych przyczyn powstania bólu kręgosłupa oprócz urazu (np. wypadku komunikacyjnego) jest nieprawidłowa postawa ciała. Zgarbiona sylwetka jest nie tylko nieestetyczna, jest przede wszystkim obciążeniem dla układu kostno-stawowo-mięśniowego. Oznacza to, że mięśnie, stawy i kości nie spełniają swoich funkcji, tylko uczestniczą w kompensacjach. To prowadzi do dużych przeciążeń i w konsekwencji pojawia się ból.
Kolejną przyczyną powstania dolegliwości bólowych okolicy kręgosłupa jest niepoprawny nawyk ruchowy. Co możemy przez to rozumieć? Nawyk ruchowy jest czynnością wykonywaną często w ten sam lub bardzo podobny sposób. Na przykład kiedy rozmawiamy przez telefon i chcąc mieć obie ręce wolne przyciskamy telefon do ucha i barku. Po pewnym czasie zaczynamy odczuwać pewien dyskomfort, po czym pojawia się sztywność i ból. Jednorazowa sytuacja nie wpłynie znacząco na stan kręgosłupa szyjnego. Niestety jeśli taka sytuacja pojawia się raz dziennie a nawet kilka razy dziennie przez bardzo długi okres z pewnością przeciążenie odcinka szyjnego doprowadzi do bólu.
Innym rodzajem nawyków ruchowych są te związane z charakterem pracy. Wielokrotnie powtarzana czynność sprawia, że tkanki kostne, chrzęstne i mięśniowe ulegają przeciążeniu, zużyciu i nie mają czasu na regenerację. Pracując kilkadziesiąt lat w jednym zawodzie możemy spodziewać się choroby zawodowej, która będzie manifestowana przez bóle kręgosłupa.