W branży fizjoterapeutycznej i rehabilitacyjnej możemy mieć do czynienia z różnymi metodami masażu. Każdy z nich charakteryzuje się czymś innym, niektóre są bardziej wyraziste a niektóre mniej. Aby wybrać odpowiedni rodzaj masażu, warto jest najpierw odkryć, co dolega pacjentowi. Dzięki dobrze postawionej diagnozie możemy działać efektywnie i poprawić komfort życia pacjenta. Jednym z najczęściej wybieranych typów masaży jest masaż klasyczny. 

Techniki masażu klasycznego

Wykonując masaż klasyczny można korzystać z wielu technik. Są to między innymi głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie czy wstrząsanie. Każdy z nich charakteryzuje się czymś innym i ma inne cele.

Głaskanie

W technice głaskania kluczowy jest ruch, w którym dłoń ma jedynie ślizgać się po powierzchni skóry. Jest to technika, którą wykonuje się na początku oraz na końcu masażu. Wyróżniamy tutaj głaskanie powierzchowne i głębokie. Głaskanie powierzchowne ma na celu przygotować tkankę do dalszych, bardzo intensywnych technik masażu oraz oswoić pacjenta z bodźcem. Natomiast głaskanie głębokie ma rozgrzać tkanki głębiej położone. Można również wykorzystywać ją jako przerywnik w innych metodach masażu klasycznego. Celem głaskania jest przyzwyczajenie pacjenta do dotyku specjalisty, rozprowadzenie żelu czy maści. Wpływa ono również kojąco na ból i pozwala specjaliście na znalezienie miejsc chorobowych.

Rozcieranie

W rozcieraniu wykonuje się ruch kulisto-posuwisty. Kontynuujemy przesuwanie również tkanki masowanej. Dzięki tej technice masażu tworzą się fałdy skórno-mięśniowe, w których rozcierają i rozciągają się tkanki. Rozcieranie jest najważniejszą techniką masażu w leczeniu blizn, przykurczy, bliznowców oraz zrostów pourazowych. Tę technikę najczęściej wykorzystuje się na brzuścach mięśniowych, w okolicach stawów, torebek stawowych, ścięgien, powięzi, aparatu więzadłowego, rozcięgien mięśni. 

Ugniatanie

Ugniatanie jest techniką masażu klasycznego, do której wykonania potrzeba kilku ruchów: przyłożenia, unoszenia, uciskania oraz wyciskania tkanki masowanej. Jest to technika, która wymaga więcej siły niż pozostałe. Technika ta ma za zadanie sprężyście odkształcać tkankę mięśniową. Podczas masażu techniką ugniatania, ręka nie ślizga się po skórze, ale w sposób zdecydowany chwyta za masowany mięsień lub nawet grupę mięśni i odciąga go od części kostnej. Technika ugniatania ma na celu pobudzenie mięśni, zwiększenie szybkości przepływu krwi, uregulowanie napięcia mięśniowego, przyspieszenie regeneracji mięśnia, zwiększenie elastyczności mięśni czy zmniejszenia napięcia blizn. 

Masaż klasyczny a ciąża

Wbrew niektórym opiniom, ciąża nie jest przeciwwskazaniem do masażu klasycznego. Badania udowodniły, że jest on nawet bardzo korzystny zarówno dla ciężarnej, jak i dla dziecka. Masaż w ciąży jest wykonywany na krześle do masażu, bądź z specjalnymi kształtkami, które zapewniają znaczny komfort w trakcie masażu. Techniki dopierane są indywidualnie do odczuć każdej pacjentki. Uzyskujemy efekt rozluźnienia, przeciwbólowy i odprężenia zarówno napięcia fizycznego, jak i psychicznego.

Przeciwwskazania do masażu klasycznego

Mimo prozdrowotnych właściwości masażu klasycznego, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Zapytaj specjalistę, jeśli zauważasz u siebie którekolwiek z poniższych:

  • ostre stany zapalne w organizmie,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • zapalenie żył,
  • stan po zawale serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zmiany dermatologiczne,
  • ryzyko wystąpienia krwotoku.

Przygotowanie do masażu klasycznego

Jak przygotować się do masażu klasycznego, aby wizyta u specjalisty przebiegła prawidłowo? Przed wizytą unikaj ciężkich, obfitych posiłków oraz alkoholu. Obie z tych rzeczy mogą wyraźnie zmniejszyć komfort usługi. Zadbaj o zarezerwowanie sobie odpowiedniej ilości czasu. Poza zastosowaniem prozdrowotnym, masaż klasyczny powinien być też chwilą odpoczynku i relaksu. Dlatego dopilnuj tego, aby nic Cię nie poganiało. Zalecamy również wyciszyć telefon i skupić się na przebiegu wizyty.