Medyczny trening terapeutyczny

Medyczny trening terapeutyczny jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy cierpią na konkretne dolegliwości, ale i dla tych, którzy chcą wprowadzić systematyczne ćwiczenia. Przewagą takiego treningu jest to, że Pacjent wykonuje ćwiczenia pod czujnym okiem fizjoterapeuty, który może na bieżąco korygować ewentualne nieprawidłowości.

Czym jest medyczny trening terapeutyczny

Przed wdrożeniem właściwego treningu medycznego, fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, w którym dowiaduje się o ewentualnych schorzeniach Pacjenta, po czym następuje diagnostyka funkcjonalna, która weryfikuje efektywność oraz poprawność wzorca ruchowego. Po tym fizjoterapeuta może uzgodnić ewentualne problemy, z którymi boryka się Pacjent, aby w następnym etapie opracować zestaw ćwiczeń. Ważne jest to, aby dostosować zadania ruchowe do pacjenta oraz to, żeby mógł wykonywać je również samodzielnie w domu z wykorzystaniem minimalnej ilości sprzętu. 

Po ustaleniu dysfunkcji narządów ruchu, na które cierpi Pacjent oraz zakresu ćwiczeń, można przejść do medycznego treningu terapeutycznego. Ten powinno zaczynać się od rozgrzewki, najlepiej delikatnej, dostosowanej do Pacjenta. Następnie przechodzi się do właściwej gimnastyki, która składa się z wielu różnych ćwiczeń, które najpierw powinieneś wykonywać pod czujnym okiem fizjoterapeuty, by ten mógł korygować ewentualne błędy. Szczególnie ważne jest to, aby nie utrwalać nieprawidłowych ruchów. To może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan Pacjenta. Na sam koniec treningu stosujemy ćwiczenia wyciszające, rozciągające, które są również chwilą relaksu. Możliwe jest zmienianie zakresu oraz intensywności treningu, w zależności od efektów, które Pacjent osiąga. Ćwiczenia obejmują m.in.: trening stabilizacji, kontroli motorycznej, siły mięśniowej, wytrzymałości oraz koordynacji.

Co może Ci dać medyczny trening terapeutyczny?

Celem medycznego treningu terapeutycznego jest utrzymanie, poprawa lub przywrócenie pełni zdrowia oraz ruchliwości. Na jakie korzyści możesz liczyć decydując się na podjęcie medycznego treningu terapeutycznego?

  • poprawa zakresu ruchomości stawów;
  • poprawa komponentów siły mięśniowej;
  • poprawa kontroli motorycznej;
  • poprawa koordynacji nerwowo- mięśniowej;
  • poprawa równowagi i balansu;
  • zapobieganie kontuzjom oraz urazom w sporcie;
  • poprawa wytrzymałości oraz ukrwienia chrząstki stawowej oraz struktury kolagenowej więzadeł;
  • poprawa elastyczności ścięgien;

Poza wyżej wymienionymi korzyściami płynącymi z medycznego treningu terapeutycznego nauczysz się również, jak eliminować złe nawyki oraz tego, jak nauczyć się prawidłowych wzorców ruchowych. Dodatkowo zyskasz dostęp do zestawu skutecznych ćwiczeń, które będziesz mógł wykonywać samodzielnie w domu z użyciem minimalnej ilości sprzętu. Ponadto, medyczny trening terapeutyczny pomaga propagować zdrowy i aktywny tryb życia.

Wskazania do medycznego treningu terapeutycznego

Medyczny trening terapeutyczny jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób cierpiących na konkretne dolegliwości, ale i dla tych, którzy chcą podnieść komfort swojego życia oraz wprowadzić zdrowy tryb życia. Medyczny trening terapeutyczny odgrywa ważną rolę również w przypadku osób po przebytych urazach czy operacjach. Warto pochylić się nad tematem, jeśli zmagasz się z wadami postawy, dysfunkcjami narządów ruchu, przewlekłymi bólami, nadwagą, problemami kardiologicznymi czy stresem. Jest to tym bardziej korzystna praktyka w przypadku sportowców chcących wrócić do sprawności.

Dlaczego warto umówić się do fizjoterapeuty?

Medyczny trening terapeutyczny jest niezwykle ważnym elementem terapii u fizjoterapeuty. Dzięki precyzyjnym zadaniom ruchowym, wykonywanym pod czujnym okiem fizjoterapeuty, dużo szybciej wrócisz do formy i wrócisz do normalnego funkcjonowania. Szczególnie ważne jest, aby nie wykonywać specjalistycznych ćwiczeń bez kontroli. Podczas wizyty fizjoterapeuta na bieżąco będzie korygował Twoje błędy i zleci odpowiednie, bezpieczne ćwiczenia do wykonywania w domu.