Ostatnimi czasy, terapia manualna stała się jedną z najczęściej wybieranych metod fizjoterapii. Ta metoda pracy opiera się na szczegółowym zbadaniu pacjenta oraz dostosowaniu specjalistycznych technik z zakresu terapii manualnej do aktualnych potrzeb Pacjenta. Fizjoterapeuta, który wykorzystuje techniki terapii manualnej pracuje ze wszystkimi stawami, więzadłami oraz mięśniami. Kolejnym z wielu założeń terapii manualnej jest również to, że Pacjent powinien na jednej z pierwszych wizyt otrzymać zalecenia ruchowe, które może wdrożyć w swoim codziennym funkcjonowaniu, aby zapobiegać nawrotom bólu czy dysfunkcji.
Co to jest terapia manualna?
Terapię manualną można określić jako metoda leczniczo- diagnostyczna. Wspomaga leczenie schorzeń narządów ruchu. Szczególnie korzystna jest przy chorobach kręgosłupa, bólach stawowych, ograniczeniach ruchomości, tendinopatiach, bólach mięśniowych. Celem terapii manualnej jest maksymalne zminimalizowanie bólu i działanie na przyczynę dolegliwości poprzez wdrożenie precyzyjnych zadań ruchowych. Zadaniem fizjoterapeuty jest zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz zwiększenie ich elastyczności. Dodatkowo, bardzo ważne jest przywrócenie ruchomości stawów po to, aby pacjent mógł bez bólu poruszać się w sposób prawidłowy.
Korzyści z terapii manualnej
- zmniejszenie bólu
- zwiększenie ruchomości stawów
- zwiększenie zakresu ruchów
- większa elastyczność i ruchomość tkanek
- zmniejszenie napięcia mięśni
- zmniejszenie stanu zapalnego tkanek miękkich
Wskazania do terapii manualnej
Zapytaj fizjoterapeutę o możliwość wykonania terapii manualnej, jeśli zauważysz u siebie któreś z poniższych dolegliwości:
- rwa kulszowa
- bóle mięśni
- schorzenia kręgosłupa
- bóle kręgosłupa
- chroniczne bóle karku
- migreny
- rwa barkowa
- bóle stawowe kończyn górnych i dolnych
- różnego rodzaju wady postawy
- zaburzenia napięcia mięśni okolic miednicy
- drętwienie kończyn
Przeciwwskazania do terapii manualnej
Niestety, nie zawsze wyżej wymienione stany zagwarantują Ci zakwalifikowanie się do terapii manualnej. Istnieją pewne czynniki, przez które wykonanie terapii manualnej może być utrudniona lub nawet niemożliwa. Jeśli cierpisz na któreś z poniższych dolegliwości, zgłoś to fizjoterapeucie:
- ostre stany zapalne
- nowotwory
- tętniak
- osteoporoza
- zmiany w zakresie tętnic kręgowych
- gruźlica
- gorączka
- złamania
- dyslokacje stawów
- młodzieńcza martwica kości
Niektóre z wyżej wymienionych dolegliwości mogą jedynie utrudnić przebieg terapii manualnej, a niektóre mogą wręcz wykluczyć możliwość rozpoczęcia jej. Dlatego pamiętaj o tym, aby podawać swojemu fizjoterapeucie pełne informacje.
Przygotowanie do terapii manualnej
Jeśli chcesz poddać się terapii manualnej, powinieneś być przygotowany na to, że będziesz musiał odsłonić ten obszar ciała, który będzie poddawany terapii. Dzięki temu specjalista będzie mógł wykonywać swoją pracę w sposób prawidłowy i bez żadnych utrudnień. Miej również na uwadze to, że warto mieć ze sobą luźny, najlepiej sportowy strój tak, aby ten w żaden sposób nie krępował Twoich ruchów. Pamiętaj aby zawsze obowiązkowo poinformować fizjoterapeutę o lekach, które przyjmujesz oraz o ewentualnych schorzeniach.