Korzenie nerwowe są odpowiedzialne za unerwienie czuciowe i ruchowe. Wydostają się przez niewielkie otwory międzykręgowe na zewnątrz z kanału kręgowego, znajdującego się w środku kręgosłupa. Wszelkie zaburzenia w tym obszarze są dość mocno odczuwalne w postaci mrowienia, drętwienia, zaburzenia czucia czy siły mięśniowej, a nawet bólu. Dlatego tak wiele osób decyduje się odwiedzić gabinet fizjoterapeuty przy intensywnych bólach.

Czym jest zespół korzeniowy

Zespół korzeniowy to schorzenie, które spowodowane jest uciskiem korzeni nerwowych przez inne struktury anatomiczne, które znajdują się w tej samej okolicy, jak np. przepuklina jądra miażdżystego. Poziom podrażnienia struktur nerwowych oceniamy na podstawie okolicy ciała, która uległa dysfunkcji. W procesie diagnostycznym należy również zwrócić uwagę na szereg objawów rzekomokorzeniowych, tzn. takich, które do złudzenia przypominają ucisk na jeden z korzeni nerwowych, jednak w testach prowokacyjnych nie mamy nasilenia objawów lub w badaniu obrazowym nie występuje żadne wyraźne uciśnięcie danego nerwu.

Przyczyny zespołu korzeniowego

Bezpośrednia przyczyna zespołu korzeniowego leży w ucisku na korzenie nerwowe przez okoliczne struktury anatomiczne. Najczęściej problem leży w przeciążeniach spowodowanych nieprawidłowymi wzorcami ruchowymi. Przykładowe zaburzenia strukturalne towarzyszące zespołom korzeniowym to:

  • Dyskopatia- struktura krążków międzykręgowych ulega osłabieniu i tworzące się wypukliny i przepukliny mogą aktywnie uciskać na korzeń nerwowy;
  • Pogrubiałe więzadła żółte kręgosłupa; 
  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych;
  • Guzy nowotworowe;
  • Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe;
  • Zwężenie kanału nerwowego;

Objawy zespołu korzeniowego

Głównym objawem korzeniowym, który sugeruje ucisk na korzenie nerwowe w odcinku lędźwiowym lub szyjnym to drętwienie i mrowienie. Wraz z postępem objawów można również doświadczyć bólu. Ten jest silny, rwący lub nawet piekący. Dodatkowo, objawy te mogą promieniować do kończyny górnej lub dolnej, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z zespołem korzeniowym szyjnym czy lędźwiowym. Z czasem bóle mogą nawet narastać i stawać się coraz bardziej nieprzyjemne. Zaniedbanie zespołu korzeniowego może poskutkować przekształceniem się bóli w stan przewlekły, przeczulicy lub nawet zanikiem siły mięśniowej. 

Warto wspomnieć o tym, że wyżej opisane bóle nie są jedynym możliwym objawem schorzenia u Pacjentów. Jeśli Pacjent zmaga się z zaawansowanym stadium zespołu korzeniowego, mogą pojawić się również objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia czucia w okolicy kończyn górnych lub dolnych, osłabienie siły mięśniowej w rękach lub nogach, drętwienie oraz mrowienie, odczuwanie zimna danej kończyny a nawet zaburzenia w kontroli oddawania moczu lub stolca. Wszystko zależy oczywiście zależy od poziomu, na jakim jest problem korzeniowy.

Jeśli zauważasz u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów, niezwłocznie zgłoś się do fizjoterapeuty lub lekarza neurologa, neurochirurga, aby ten mógł dokonać prawidłowej diagnozy oraz wdrożyć leczenie.

Leczenie zespołu korzeniowego

Leczenie zespołu korzeniowego, szyjnego czy lędźwiowego, może mieć różnoraki charakter. Możliwe jest podjęcie leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Pierwsze z nich, leczenie zachowawcze, obejmuje rehabilitację kręgosłupa oraz zastrzyki nadtwardówkowe, które wykonuje tylko lekarz, nie fizjoterapeuta. Zastrzyki mają zastosowanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz regeneracyjne. Wykonywane są pod kontrolą USG i są w pełni bezpieczne dla Pacjenta. W zakres rehabilitacji może wchodzić wiele usług, np. różne rodzaje zadań ruchowych, pozycji ułożeniowych oraz terapia manualna. Jeśli powyższe czynności nie przynoszą oczekiwanych efektów, zaleca się wykonanie operacji odbarczenia korzeni nerwowych. Wraz z neurochirurgami jesteśmy zgodni, że jeśli nie występuje istotne osłabienie siły mięśniowej, zawsze warto spróbować leczenia w postaci rehabilitacji, zanim przystąpimy do operacji. Chociażby z tego względu, że nawet gdy operacja będzie nieunikniona, Pacjent będzie już lepiej przygotowany do okresu pooperacyjnego.

Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty?

Bóle korzeniowe są wyjątkowo bolesną i drażliwą dolegliwością. Warto umówić się na konsultację u fizjoterapeuty nie tylko ze względu na doskwierający ból, ale też po to, aby uzyskać rzetelną diagnozę i podjąć się leczenia dostosowanego do dolegliwości. Zaniedbanie bólów korzeniowych może prowadzić do pogorszenia się sytuacji, co w efekcie będzie jeszcze trudniejsze w leczeniu. Szybka interwencja wyraźnie poprawi komfort Twojego życia i zaniecha postępowanie choroby.